Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filmy

szkoleniowe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filmy szkoleniowe

Filmy szkoleniowe

Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji filmowych o charakterze szkoleniowym.

"Inne spojrzenie"

To film pokazujący, w jaki sposób funkcjonują osoby z niepełnosprawnością wzroku, jak odnajdują się one w świecie wizualnym, z jakich narzędzi korzystają na co dzień. Z jednej strony film przedstawia perspektywę niewidomego studenta UJ oraz niewidomej absolwentki UJ, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach studenckich z perspektywy osoby z niepełnosprawnością wzroku. Z drugiej zaś, oko kamery pokazuje specjalistki CD, które dzielą się swoim doświadczeniem w zapewnianiu wsparcia technologicznego tym osobom, przedstawicielki Instytutu Filologii Romańskiej UJ, współpracujące z naszą jednostką nad opracowaniem zaadaptowanych zajęć z języka hiszpańskiego oraz adaptatorkę materiałów dydaktycznych. Z kolejnej perspektywy film prezentuje wypowiedzi uczestników wykładów otwartych, organizowanych na uczelni przez nas w ramach cyklu „Dotknij Kultury”, które uwzględniały potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku. Jako organizatorzy wykładów oferowaliśmy uczestnikom pomocnicze wydruki w grafice wypukłej oraz opisy w brajlu odnoszące się do obiektów omawianych przez prelegenta. Różne spojrzenia łączy osoba narratora, który niekiedy komentuje przedstawiane sceny, niekiedy stawia otwarte pytania bez odpowiedzi pozostawiając miejsce na refleksję. Film warto obejrzeć, aby poszerzyć świadomość i zrozumieć cytując wypowiedź jednej z filmowych bohaterek, że „niekoniecznie widzieć oznacza wiedzieć wszystko”.

 

Film "Inne spojrzenie" z napisami:

Film "Inne spojrzenie" z audiodeskrypcją"

"W obcym języku"

Osoby niesłyszące często nie posługują się swobodnie językiem polskim, język polski jest dla nich językiem obcym, wówczas zapewnienie równych szans edukacyjnych jest wyzwaniem. Osoby niesłyszące mają różne doświadczenia życiowe, które wpływają na sposób komunikowania się z innymi osobami. Mogą to być odczytywanie mowy z ruchu warg  z wykorzystaniem aparatów słuchowych, posługiwanie się polskim językiem migowym lub dwujęzyczność. O doświadczeniach osób z niepełnosprawnością słuchu opowiadają doradczyni edukacyjna CD UJ, lektorka języka angielskiego w Jagiellońskim Centrum Językowym oraz pracowniczka BON AGH. Film pokazuje, przed jakimi wyzwaniami stoi polska edukacja dla osób niesłyszących, jak musi zmienić się świadomość społeczna, aby dostęp do różnych usług, w tym kształcenia na poziomie wyższym, dla osób z niepełnosprawnością  słuchu mógł stać się codziennością.

Film "W obcym języku" z napisami

 

Film "W obcym języku" z audiodeskrypcją

"Jestem człowiekiem"

Film porusza problematykę osób z zaburzeniami psychicznymi i trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego. Temat ten wielokrotnie był podejmowany przez nas zwłaszcza przy okazji realizacji projektu „Konstelacja Lwa” realizowanego w latach 2010-2012, w czasie którego udało się zorganizować konsultacje i wielotorowe wsparcie dla studentów przeżywających trudności natury psychicznej. Czas studiów to piękny okres w życiu młodego człowieka, jednak jest on również czasem wielkich zmian i stresu, które mogą doprowadzić do różnych kryzysów psychicznych. Film „Jestem człowiekiem” obrazuje ten problem zmagania się z codziennością w obliczu zaburzeń psychicznych oraz prezentuje stanowisko psychiatry współpracującej z CD UJ. Warto go zobaczyć choćby po to, aby się przekonać, jak cienka jest granica między stanem równowagi psychicznej a objawami zaburzeń. Niekiedy ciężko ją dostrzec nawet osobom, które są w bliskim otoczeniu człowieka doświadczającego trudności. Ponadto obraz uświadamia, że każdy z nas na jakimś etapie życia może mierzyć się z takimi trudnościami. 

Film "Jestem człowiekiem" z napisami

Film "Jestem człowiekiem" z audiodeskrypcją