XV Krakowskie Dni Integracji

Już wkrótce, w dniach 17-21 kwietnia br. odbędą się po raz piętnasty Krakowskie Dni Integracji. W ramach kolejnej edycji wydarzenia zespół Centrum Dostępności UJ przygotował ciekawe propozycje dla społeczności akademickich różnych uczelni krakowskich, a także dla szkół wyższych z innych regionów Polski. Zachęcamy do zapoznania się i zapisów na nasze prezentacje i spotkania! Szczegółowy program KDI jest dostępny na stronie bon.uek.krakow.pl/kdi

Jak zorganizować tłumaczenie na PJM? Prezentacja z dyskusją

Data: 19 kwietnia (środa) w godz. 9:00 – 10:30

Prowadząca: Aneta Uhruska, tłumaczka PJM w CD UJ

Opis: Podczas prezentacji zostaną przedstawione praktyczne wskazówki dotyczące organizacji procesu tłumaczenia na polski język migowy m.in.: zajęć dydaktycznych dla studentów, konferencji i innych wydarzeń, a także materiałów audiowizualnych. Poruszone zostaną aspekty organizacji tłumaczeń zarówno podczas wydarzeń stacjonarnych, jak i relacji on-line. Omówione będą także dobre praktyki związane ze współpracą z tłumaczami. Po zakończeniu prezentacji przewidziany jest czas na dyskusję oraz zadawanie pytań.

Dostępne media społecznościowe, prezentacja

Data: 19 kwietnia (środa) w godz. 11.00 – 12.00

Prowadząca: Marta Bylica, specjalistka ds. dostępności komunikacyjno-informacyjnej w CD UJ

Opis: Z prezentacji będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o dostępność mediów społecznościowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku na przykładzie Facebooka, Instagrama, LinkedIn i YouTube'a. Pokazane zostaną funkcjonalności tych platform społecznościowych, wspierające dostęp do publikowanych treści, np. uzupełnianie tekstów alternatywnych do grafik, dodawanie napisów do wideo. Podane zostaną wskazówki, jakie warto wziąć pod uwagę zajmując się tworzeniem treści cyfrowych z przeznaczeniem głównie do mediów społecznościowych.

ZAPISY poprzez formularz

Niepełnosprawność w grafice informacyjnej i sketchnotingu - jak odzwierciedlić zmianę społeczną? Prezentacja z dyskusją

Data: 19 kwietnia (środa) w godz. 12:30 – 13:30

Prowadząca: Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka CD UJ, inspektor ppoż.

Opis: Infografiki, komiksy, piktogramy i memy zagościły na dobre w naszym życiu. Pomagają zapanować nad natłokiem informacji, zręcznym rysunkiem i lapidarnym tekstem. Istotne są też z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. Ułatwiają komunikację i orientację (gdy umiejętnie opisują przestrzeń i/lub są trafnym symbolem). Czasem irytują (powielając niechciane stereotypy). Zapraszam na dyskusję o tym, jak otaczający nas obrazkowy świat odzwierciedla rzeczywistość, i jak chcielibyśmy, aby to robił. W czasie spotkania zaprezentuję swoje zbiory, które udało mi się „upolować” w sieci i świecie realnym. Zapewne niejeden rysunek nas zmartwi, ale też ucieszą udane rozwiązania i ubawią trafne żarty.

ZAPISY poprzez formularz

Indywidualny plan ewakuacji dla osoby z niepełnosprawnością - doświadczenia UJ, prezentacja

Data: 19 kwietnia (środa) w godz. 15.00 – 16.00

Prowadząca: Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka CD UJ, inspektor ppoż.

Opis: W ramach realizacji projektu "Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój" zostały przygotowane liczne materiały na temat ewakuacji osób z niepełnosprawnościami. Obok kursu dla studentów i studentek UJ przygotowano odrębne materiały dla osób pracujących na stanowiskach administracyjnych, nauczycielskich i zarządczych (przełamuj.uj.edu.pl). Stworzono również formularz Indywidualnego Planu Ewakuacji, a także przygotowano pierwsze plany ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami. W trakcie prezentacji zostanie przedstawiona koncepcja tych planów, a także pierwsze wnioski, jakie wyciągnięto z praktyki wprowadzenia ich w życie.

ZAPISY poprzez formularz

Zwiedzanie budynków UJ. Prezentacja rozwiązań z zakresu projektowania uniwersalnego

Data: 21 kwietnia (piątek) w godz. 13:00 – 14:30

Prowadząca: Katarzyna Duraj-Per, zastępczyni dyrektora CD UJ ds. procesów dostępności

Opis: Zaprezentowane zostaną dobre praktyki w zakresie projektowania uniwersalnego na przykładzie wybranych budynków UJ w obrębie II Kampusu m.in. Centrum Wsparcia Dydaktyki oraz Małe Paderevianum.

Formuła spotkania: stacjonarne, zbiórka przy wejściu głównym do Centrum Wsparcia Dydaktyki, ul. Ingardena 6.

ZAPISY poprzez formularz

Wydarzenie "Dostępność wartością społeczną" z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności

Dzień Otwarty UJ

Tydzień Jakości Kształcenia 2023