XV Krakowskie Dni Integracji

20 kwietnia 2023 r. w Pałacu Krzysztofory w Krakowie odbyła się główna konferencja XV Krakowskich Dni Integracji pt. "Dostępność kultury i wydarzeń".

W pierwszej części nastąpiło uroczyste podpisanie "Porozumienia o współpracy" przez rektorów i przedstawicieli władz krakowskich uczelni oraz Urząd Miasta Krakowa. W tym roku do "Porozumienia" przystąpiła Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński reprezentował prof. Hubert Kaszyński, koordynator ds. dostępności. W trakcie konferencji zostały przyznane nagrody "Integralia" za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Główną nagrodę otrzymał Małopolski Instytut Kultury. Nagrodę przyznaną przez Uniwersytet Jagielloński otrzymała Pani Dorota Kalisz z Centrum Promocji i Komunikacji UJ za otwartość i gotowość do podejmowania wyzwań w zakresie wdrażania dostępności informacyjno-komunikacyjnej na UJ. Nagrodę wręczyli Katarzyna Duraj-Per, zastępczyni Dyrektora Centrum Dostępności UJ oraz prof. Hubert Kaszyński, koordynator ds. dostępności na UJ. Po przerwie kawowej zostały wygłoszone cztery prelekcje przez przedstawicielki instytucji kultury i uczelni oraz Fundację Kultury Bez Barier. Pracowniczka Centrum Dostępności UJ, Marta Bylica zaprezentowała standardy adaptacji zabytków na przykładzie wydarzenia "Dotknij Kultury". W ostatniej części konferencji odbył się panel dyskusyjny poświęcony szansom i zagrożeniom we wdrażaniu dostępności w obszarze kultury.

Krakowskie Dni Integracji, w tym roku odbywające się w dniach 17-21 kwietnia, to wydarzenie łączące uczelnie oraz Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest podejmowanie wspólnych działań uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W ramach wydarzenia każda z uczelni przygotowuje szereg propozycji spotkań, warsztatów, szkoleń, do udziału których zaproszona jest społeczność akademicka różnych uczelni z Krakowa, i z całej Polski.