Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ewakuacja osób z niepełnosprawnościami

Ewakuacja osób z niepełnosprawnościami

Coraz większa otwartość na osoby z niepełnosprawnościami, gotowość do dokonywania racjonalnych usprawnień, tworzenie przestrzeni spełniających warunki dostępności sprawia, że ich obecność staje się nareszcie codziennością społeczności akademickiej.

Pomimo wciąż istniejących wyzwań, coraz częściej aktywnie funkcjonują one w przestrzeni uniwersytetu. Nadal potrzebne jest większe zaangażowanie i gotowość do tworzenia dostępnych warunków edukacji, zatrudniania, korzystania z dóbr kultury i aktywności sportowej oraz osiąganie kolejnych kamieni milowych. Należy do nich z całą pewnością kwestia bezpieczeństwa. Znalazła ona również swoje odzwierciedlenie w zapisach Ustawy o wspieraniu osób ze szczególnymi potrzebami, która definiuje jeden z minimalnych wymogów jako „zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (…)” (art. 6 pkt. e).  

W Uniwersytecie Jagiellońskim wyzwanie to zostało podjęte wcześniej, już w 2015 roku, gdy zgodnie z pismem okólnym kanclerza zaczęto przeprowadzać szkolenia dla osób funkcyjnych obejmujące świadomość niepełnosprawności, sposoby asekuracji osób z niepełnosprawnością ruchową oraz ewakuacji dwuetapowej w warunkach, na jakie pozwalają istniejące rozwiązania architektoniczne.  

Ćwiczenia ewakuacyjne

W Uniwersytecie Jagiellońskim corocznie odbywają się ćwiczenia ewakuacyjne, które mają na celu przygotowanie społeczności akademickiej na wypadek zagrożenia i wypracowanie schematów postępowania w takiej sytuacji. Stosowne procedury uwzględniają obecność osób z niepełnosprawnościami w budynkach UJ oraz przewidują, w jaki sposób powinny się zachować zarówno osoby ze szczególnymi potrzebami, jak i pracownicy mający za zadanie zorganizować bezpieczne opuszczenie przez nie budynku. Uniwersytet Jagielloński wdraża nowe rozwiązania w tym zakresie oraz systematycznie szkoli swoje osoby funkcyjne w zakresie ewakuacji osób niepełnosprawnych. W trakcie ćwiczeń testowane są ich umiejętności często z obecnością osób symulujących niepełnosprawność zgodnie z przygotowanym scenariuszem ćwiczeń. 

Szkolenia

Obok przeprowadzanych w początkach roku akademickiego szkoleniach dla osób funkcyjnych, pracownicy oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość skorzystania ze szkoleń na platformie Moodle. 

O kursach na platformie Moodle 

Indywidualne plany ewakuacji

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą skorzystać z indywidualnych planów ewakuacji, których wnioski i pilotaż zostały wypracowane w ramach projektu "Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój".