Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obowiązki ustawowe

Obowiązki ustawowe

Poniżej odpowiadamy na pytania, jakie mogą się pojawić na drodze we wdrażaniu dostępności cyfrowej na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Jeżeli mają Państwo dalsze wątpliwości w tej materii, zachęcamy do kontaktu indywidualnego.

Co to jest deklaracja dostępności?

"Deklaracja dostępności to opis dostępności podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami. Informuje te osoby o rozwiązaniach, ale też problemach, jakie spotkają na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej i budynkach danego podmiotu publicznego". Źródło: strona www.gov.pl - Jak przygotować deklarację dostępności

Czy deklaracja dostępności jest dobrą praktyką czy jest obowiązkowa? Jaki akt prawny reguluje tę kwestię?

Od 23 września 2020 r. taka deklaracja jest obowiązkowa dla każdej strony internetowej, a od 23 czerwca 2021 r. dla każdej aplikacji mobilnej, która należy do podmiotu publicznego. Obowiązek ten wynika z Ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych

"Deklaracja opisuje stan dostępności. Nawet jeśli strona internetowa jest niedostępna to musi mieć w pełni dostępną deklarację, która opisuje ten stan". Źródło: strona www.gov.pl - Jak przygotować deklarację dostępności

Kiedy trzeba zaktualizować deklarację dostępności?

Zgodnie z Ustawą o dostępności cyfrowej Art. 11. Podmioty publiczne dokonują przeglądu i aktualizacji deklaracji dostępności do 31 marca każdego roku oraz niezwłocznie w każdym przypadku, gdy strona internetowa lub aplikacja mobilna podlega zmianom mogącym mieć wpływ na jej dostępność cyfrową. 

Kto w UJ odpowiada za dostępność cyfrową, w tym deklaracje dostępności?

Zgodnie z § 4 pkt. 1. Zarządzenia nr 20 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 22 lutego 2023 roku w sprawie zasad realizacji polityki dostępności Uniwersytetu Jagiellońskiego wobec potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób ze szczególnymi potrzebami „Za wdrażanie dostępności odpowiedzialna jest każda osoba zatrudniona na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie powierzonych zadań”. 

To oznacza, że za deklaracje dostępności odpowiadają kierownicy jednostek/projektów oraz osoby, którym zostało powierzone zadanie redagowania stron internetowych lub aplikacji mobilnych. 

O obowiązkach ustawowych przypomina Komunikat nr 7 Prorektora UJ ds. rozwoju z dnia 21 marca 2023 roku. 

Kto jest odpowiedzialny za tworzenie deklaracji dostępności? Czy jest jakaś jednostka, która tworzy deklaracje dla całego UJ?

Uniwersytet Jagielloński komunikuje się z otoczeniem za pośrednictwem ponad 1000 stron internetowych. Nie jest fizycznie możliwe, żeby jedna jednostka opracowała deklaracje dostępności dla wszystkich stron i aplikacji mobilnych oraz monitorowała ich dostępność. Stąd obowiązek spoczywa na poszczególnych jednostkach, które prowadzą strony internetowe (zapewnienie dostępności to taki sam wymóg prawny jak przestrzeganie przepisów o prawach autorskich czy polityce prywatności). 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że na początku sprostanie obowiązkom może budzić obawy. Dlatego Centrum Dostępności UJ we współpracy z Sekcją Portalu UJ wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom w formie szkoleń, konsultacji, tworzenia bazy wiedzy (przydatne linki, filmy instruktażowe). Współpracujemy ściśle z Sekcją Portalu UJ, aby wyeliminować systemowe braki dostępności w Portalu UJ. 

W ramach projektu “Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój” do końca 2023 r. w miarę możliwości wspieramy osoby, które redagują strony w zakresie tworzenia deklaracji dostępności (dotyczy stron w Portalu UJ). Więcej informacji na stronie projektu w zakładce Szkolenia online -> Dla pracowników UJ . 

Czy jest jakiś wzór deklaracji?

Tak. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Warunki techniczne publikacji oraz strukturę dokumentu elektronicznego "Deklaracji Dostępności".

Jak wygląda przykładowa deklaracja dostępności?

Przykładowa deklaracja dostępności.

Jak zagwarantować dostępność strony internetowej lub aplikacji mobilnej?

Zgodnie z zasadami zapewniania dostępności wyrażonymi w par. 4. Zarządzenia o polityce dostępności UJ należy się kierować zasadą projektowania uniwersalnego (dla wszystkich) oraz racjonalnych usprawnień. Wszystkie jednostki organizacyjne UJ są zobowiązane do podejmowania działań mających na celu:  

  1. uwzględnianie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami w planowanej i prowadzonej działalności; 
  2. usuwanie barier oraz zapobieganie ich powstawaniu w obrębie prowadzonej działalności i powierzonych kompetencji. 

Jeśli zadanie stworzenia, prowadzenia strony internetowej lub aplikacji mobilnej jest powierzane podmiotowi zewnętrznemu, należy zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, które zagwarantują dostępność. 

Podstawowym warunkiem będzie zatem „zgodność strony internetowej z wytycznymi WCAG 2.1. na poziomie określonym w załączniku nr 2 Ustawy o dostępności cyfrowej (z późn. zmianami).” 

Przykładowe klauzule zaproponował Urząd Zamówień Publicznych w pliku „Klauzule do SIWZ i umowy dotyczące tworzenia dostępnego serwisu internetowego NOWOŚĆ” na stronie uzp.gov.pl.

Które wytyczne WCAG 2.1 muszą zostać spełnione?

Wykaz wymaganych wytycznych zawarty jest w załączniku do Ustawy o dostępności cyfrowej, str. 10-11.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o WCAG 2.1.?

Tłumaczenie wytycznych na język polski wraz z objaśnieniem znajduje się na stronie internetowej organizacji W3C.

Czy UJ oferuje jakieś szkolenia z wdrażania dostępności cyfrowej?

Tak, lista aktualnych, darmowych szkoleń znajduje się na stronie projektu “Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój” w zakładce Szkolenia online -> Dla pracowników UJ.

Możliwe są również indywidualne konsultacje. Zapraszamy do kontaktu mailowego z Radosławem Zarembą, e-mail: radoslaw.zaremba@uj.edu.pl, tel. 12 663 43 38.