Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Bilet dostępu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bilet dostępu

Bilet dostępu

​Prezentujemy przewodnik o organizacji dostępnych wydarzeń w Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajdziecie w nim Państwo praktyczne wskazówki, jak zapewnić dostępność różnych przedsięwzięć dla osób ze szczególnymi potrzebami, w myśl Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Zespół CD (dawny DON) opracował przewodnik na podstawie własnego, wieloletniego doświadczenia w organizowaniu rozmaitych warsztatów, konferencji i koncertów. Chcielibyśmy, aby jego treść była inspiracją dla innych jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego w realizowaniu poszczególnych wydarzeń na uczelni. 

„Bilet dostępu – praktyczne porady o organizacji dostępnych wydarzeń na Uniwersytecie Jagiellońskim” to zbiór podpowiedzi, omówienie wymogów ustawowych i dobrych praktyk, prezentacja zasobu rozwiązań dostępnościowych, których zastosowanie otwiera wydarzenia na różnorodne potrzeby ich uczestników. 

Odnosząc się do wieloletniej działalności w organizacji konferencji, warsztatów, koncertów, całościowo omawiamy proces tworzenia wydarzenia: począwszy od planowania, promocji i informowania, poprzez szczegółową organizację, z uwzględnieniem budżetu, aż do ewaluacji, wniosków i porządkującego podsumowania. Całość uzupełniona o słownik pojęć, przydatne załączniki oraz zbiór linków stanowi bazę wiedzy i punkt wyjścia do podejmowania działań gwarantujących pełne uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnościami i/lub szczególnymi potrzebami.

Mamy nadzieję, że przewodnik osadzony w kontekście uniwersyteckim (bo tutaj działamy) będzie uniwersalną inspiracją dla szerokiego grona odbiorców. Zachęcamy do lektury i wdrażania proponowanych rozwiązań! 

 

Pliki do pobrania
docx
Publikacja "Bilet dostępu" (.DOCX)
pdf
Publikacja "Bilet dostępu" (.PDF)