Nagroda główna dla UJ w konkursie "Kraków bez barier"

Zmodernizowany budynek biurowo-dydaktyczny tzw. Małe Paderevianum zdobył nagrodę główną w XVI edycji konkursu architektonicznego „Kraków bez barier”.

Konkurs ten promuje dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne oraz przedsięwzięcia, które wspierają osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami w dostępie do życia społecznego i kulturalnego miasta Krakowa.

26 października br. podczas uroczystej gali konkursu tę nagrodę w imieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego odebrał dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ – Dziekan Wydziału Filologicznego. Na gali Uniwersytet Jagielloński reprezentowali także: Marek Uliński - Zastępca Kanclerza ds. Administrowania Nieruchomościami; Ireneusz Białek – Dyrektor Centrum Dostępności oraz Katarzyna Duraj-Per – Zastępczyni Dyrektora CD.

W uzasadnieniu nagrody dla Małego Collegium Paderevianum napisano: „Za wyjątkową trafność zastosowanych rozwiązań – zwłaszcza tych umożliwiających korzystanie z całego obiektu przez osoby z różnego typu niepełnosprawnościami”.

Rozwiązania architektoniczne zastosowane w budynku są zgodne z  ideą projektowania uniwersalnego oraz przyjętą w uczelni polityką zapewniania dostępności.  Budynek Małego Collegium Paderevianum to przestrzeń otwarta i przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami oraz całej wspólnoty akademickiej. Inwestycja w swoim projekcie architektonicznym uwzględnia różnorodne potrzeby użytkowników. Wszystkie pomieszczenia na każdej kondygnacji budynku zostały dostosowane do poruszania się i przebywania osób z niepełnosprawnościami. Otoczenie budynku pozbawione jest barier.

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności na Uniwersytecie Jagiellońskim