25 stycznia 2024 r. w Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Członkowie i członkinie komisji, reprezentujący jednostki wsparcia edukacyjnego z całej Polski, jednogłośnie zaakceptowali memorandum w sprawie określenia i przyjęcia celów strategicznych dla zapewniania dostępności szkolnictwa wyższego w Polsce na lata 2024-2028.

Przewodnicząca komisji, Anna Rutz, wręczyła memorandum JM Rektorowi UJ, prof. Jackowi Popielowi, Wiceprzewodniczącemu KRASP z prośbą o rozważenie i wsparcie tych postulatów przez Prezydium Konferencji Rektorów.

Dokument zostanie również przesłany do Ministra Nauki, Pana Dariusza Wieczorka, Ministry ds. Równości, Pani Katarzyny Kotuli oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Pana Łukasza Krasonia.

W spotkaniu komisji udział wzięli również Prorektor UJ ds. Rozwoju, prof. Jarosław Górniak, Koordynator ds. Dostępności w UJ, prof. Hubert Kaszyński oraz Ireneusz Białek, Dyrektor Centrum Dostępności UJ, które zorganizowało spotkanie.

Zastępczyni Dyrektora CD ds. studenckich, Magdalena Ziemnicka zaprezentowała dane istotne dla postulatu standaryzacji systemu wsparcia szkolnictwa wyższego w Polsce, a Zastępczyni Dyrektora CD ds. procesów dostępności Katarzyna Duraj-Per zarys zmian koniecznych do stabilnego i projakościowego finansowania tego systemu.

Kolejnego dnia członkowie i członkinie komisji kontynuowali pracę w Auditorium Maximum UJ.

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności na Uniwersytecie Jagiellońskim