Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inicjatywy

Wykłady otwarte online

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykłady otwarte online

Wykłady otwarte online

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wykładami popularnonaukowymi w formie wideo, będącymi przykładami materiałów uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Każdy wykład został przygotowany w wersji z napisami i tłumaczeniem na polski język migowy oraz w wersji z audiodeskrypcją. Dydaktyków naszej uczelni, którzy chcieliby zrealizować z nami wykład dostępny i przyjazny osobom ze szczególnymi potrzebami, zachęcamy do współpracy.

Wykład "Dlaczego chcemy zmieniać świat, czyli o psychologii aktywizmu"

Dlaczego ludzie angażują się w działania zbiorowe? Co sprawia, że pewne sprawy są dla nas ważne i chcemy, by inni je zauważyli? Jak wspólne cele mogą łączyć różne grupy społeczne? Jaką rolę mają normy społeczne? O tym wszystkim dowiecie się z wykładu dr Joanny Grzymały-Moszczyńskiej z Instytutu Psychologii UJ, pt. „Dlaczego chcemy zmieniać świat, czyli o psychologii aktywizmu”. 

Przekonania moralne sprzyjają działaniom w solidarności z innymi grupami społecznymi. Bardzo ważne jest również przekonanie o wartości danej sprawy w relacji do innych naszych spraw. Istotną kwestią jest także zbiorowe poczucie skuteczności. Grupa o podobnych wartościach, jest w stanie podjąć działania, które mają szansę zmienić sytuację całej grupy. Przykłady takich działań znajdziecie w tym wideo.
Wykład zawiera tłumaczenie na polski język migowy. Wersja z audiodeskrypcją jest dostępna na naszym kanale YouTube.

Wideo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Prelegentka: Dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, Instytut Psychologii UJ
Tłumaczenie na polski język migowy: Aneta Uhruska, Centrum Dostępności UJ.
Napisy: Justyna Wasłowicz-Marczak, Centrum Dostępności UJ.
Audiodeskrypcja: Marta Bylica, Centrum Dostępności UJ.

Wykład o zmienianiu świata w PJM:


Wykład o zmienianiu świata z audiodeskrypcją:

Wykład "Tiktokizacja kultury"

Zapraszamy do wysłuchania wykładu o tiktokizacji kultury wygłoszonego przez dr Aleksandrę Powierską z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Czym jest tytułowa tiktokizacja? To upodabnianie się mediów społecznościowych do TikToka, a w szerszym rozumieniu - upodabnianie się innych form komunikacji, a także styli narracyjnych do TikToka. 
Jak tworzenie treści audiowizualnych wpływa na zmieniające się media społecznościowe? Czym TikTok różni się od innych platform społecznościowych? Jak działa algorytm na TikToku? 
Jako użytkownicy treści społecznościowych znajdujemy się w bańkach filtrujących, co oznacza, że algorytmy wybierają nam treści zgodne z naszymi przekonaniami i upodobaniami, dlatego mamy wrażenie, że wszyscy myślą podobnie jak my.  Czy da się wyjść poza swoją bańkę filtrującą? Prelegentka podczas wykładu omawia nowe trendy obecne w mediach społecznościowych. 

Wideo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
-------
Prelegentka: dr Aleksandra Powierska, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ
Tłumaczenie na polski język migowy: Aneta Uhruska, Centrum Dostępności UJ.
Napisy: Justyna Wasłowicz-Marczak, Centrum Dostępności UJ.
Audiodeskrypcja: Marta Bylica, Centrum Dostępności UJ.

Wykład o tiktokizacji kultury z tłumaczeniem na PJM:

Wykład o tiktokizacji z elementami audiodeskrypcji:

Wykład "Literatura terapeutyczna wsparciem w sytuacjach kryzysowych"

Zapraszamy do wysłuchania fantastycznego wykładu o literaturze, która pomaga żyć. Prelegentka, dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przybliża wiele propozycji książek, które wspierają dzieci, młodzież i dorosłych w różnych kryzysach psychicznych. Treści zawarte w książkach wspomagają leczenie i są formą profilaktyki. Odbierając książkę przefiltrowujemy ją przez pryzmat własnych doświadczeń. Wcielając się w rolę danej postaci, możemy przepracować trudne emocje z bezpiecznej perspektywy. Książki stwarzają przestrzeń do dialogu z drugim człowiekiem i samym sobą. Książki, które rezonują z nami psychicznie, wspierają naszą odporność psychiczną. 

Podczas wykładu prezentowane są też pozycje książkowe, które dają wskazówki, jak poradzić sobie z trudniejszymi momentami w naszym życiu, jak budować higienę psychiczną, a także postawę zaangażowanej równowagi życiowej i świadomego rozwoju. 

W trakcie wystąpienia prelegentka opowiada także, czym jest ekologia słowa, przytacza uniwersalną opowieść o trzech sitach Sokratesa, objaśnia na czym polega logoterapia, czyli terapia poprzez słowo oraz bajkozofia, czyli opowieści mądrościowe. W wykładzie można znaleźć też odpowiedź na pytanie, czym się różni język żyrafy od języka szakala. 

Wykład pełen jest anegdot i inspirujących przykładów z literatury. Wideo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. 

Prelegentka: dr Wanda Matras-Mastalerz, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (wcześniej Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne we Wrocławiu. 
Tłumaczenie na polski język migowy: Aneta Uhruska, pracowniczka CD UJ.
Napisy: Justyna Wasłowicz-Marczak, pracowniczka CD UJ.
Audiodeskrypcja: Marta Bylica, pracowniczka CD UJ.
Realizacja wykładów: Centrum Dostępności UJ.

Wykład o literaturze terapeutycznej z tłumaczeniem na PJM:

Wykład o literaturze terapeutycznej z audiodeskrypcją: 

Wykład "Używki w dziełach sztuki"

Zapraszamy do wejścia w fascynujący świat historii sztuki oraz wysłuchania wspaniałych i barwnych opowieści prof. Jerzego Silberringa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
Wykład „Używki w dziełach sztuki” prezentuje różnych artystów, tworzących swoje dzieła na przestrzeni kilku epok oraz ich malarstwo, w którym zaznaczali obecność używek. Czasami wskazywało to na hulaszczy tryb ich życia, a czasami poprzez swoje obrazy przestrzegali przed zgubnymi konsekwencjami nadużywania różnych substancji. Do omawianych artystów-malarzy należeli m.in. Paolo Veronese, Michał Anioł, Peter Paul Rubens, Diego Velazquez, Anthony van Dyck, Tycjan, Jan Steen, Michelangelo Caravaggio, Jan Vermeer, Henri Toulouse-Lautrec, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Z wykładu dowiecie się wielu ciekawostek z życia bohemy artystycznej oraz poznacie tajniki pracy malarzy w minionych czasach. 

Wykład dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 
Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska, pracownica CD UJ.
Opracowanie audiodeskrypcji: Marta Bylica, specjalistka ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej w CD UJ.

Wersja wykładu "Używki w dziełach sztuki" z tłumaczeniem na PJM:

 

Wersja wykładu "Używki w dziełach sztuki" z audiodeskrypcją:

 

Wykład "Nałogi behawioralne - czym są i jak się przed nimi chronić?"

Zapraszamy do wysłuchania niesłychanie ważnego w dzisiejszych czasach wykładu na temat nałogów behawioralnych, m.in. od technologii cyfrowych. Każdemu z nas zdarza się siedzieć z nosem w smartfonie. Często nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu, który spędzamy na przeglądaniu portali społecznościowych, serwisów informacyjnych czy korzystaniu z różnych aplikacji mobilnych. Kiedy nasz nawyk ciągłego sprawdzania telefonu zmienia się w uzależnienie? Jak sobie z tym radzić? Na jakie sygnały ostrzegawcze warto zwrócić uwagę i kiedy powinniśmy pozwolić sobie na wylogowanie z trybu online? Jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstw technologii cyfrowych, które są w zasięgu ręki, bez poczucia utraty kontroli? 

O tym wszystkim bardzo ciekawie i przystępnie opowiada dr Joanna Kłosowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Wykład dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 
Na PJM tłumaczyła Aneta Uhruska, pracownica CD UJ. Opracowanie audiodeskrypcji: Marta Bylica, pracowniczka CD UJ.

Wersja wykładu o nałogach z tłumaczeniem na PJM:

Wersja wykładu o nałogach z audiodeskrypcją:

 

Wykład "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim dla potrzeb edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami"

Co chroni prawo autorskie? Jakie są zasady korzystania z utworów? Jaka jest różnica pomiędzy domeną publiczną a utworem dostępnym publicznie? I wreszcie czym jest dozwolony użytek i jak można z niego korzystać, aby wspierać osoby z niepełnosprawnościami? Odpowiedzi na te pytania są zawarte w kolejnym wykładzie otwartym, jaki dla Was przygotowaliśmy. Prelegentki wyjaśniają również, jak sami studenci z niepełnosprawnościami mogą korzystać w świetle ustawy o prawie autorskim z różnego rodzaju materiałów udostępnianych na zajęciach lub znalezionych w internecie. Wykład pt. "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim dla potrzeb edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami" wygłosiły dr Sybilla Stanisławska-Kloc oraz dr hab. Justyna Ożegalska- Trybalska z Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Wykład dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na PJM tłumaczyła Aneta Uhruska, pracownica CD UJ. Opracowanie audiodeskrypcji: Marta Bylica, CD UJ.

Wersja wykładu "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim..." z tłumaczeniem na polski język migowy:

Wersja wykładu "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim..." z audiodeskrypcją:

Wykład "Ewakuacja osób z niepełnosprawnościami. Co każdy wiedzieć powinien"

Prelegentka: Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka w CD UJ, inspektor ppoż.

Zapraszamy na wykład poświęcony ewakuacji osób z niepełnosprawnościami. Wykład porusza zagadnienia związane z krokami, jakie należy przedsięwziąć w sytuacji ogłoszenia alarmu w budynkach oraz w sytuacji zagrożenia pożarem. Co się dzieje w budynku w momencie, kiedy jest ogłaszana ewakuacja? Prelegentka odpowiada na to pytanie, koncentrując swoją uwagę na potrzebach osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Wykład poprowadziła Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka w CD UJ i inspektor ochrony przeciwpożarowej. Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska. Nagranie zrealizowane przez Centrum Dostępności UJ.

Wykład o ewakuacji z tłumaczeniem na polski język migowy:

Wykład o ewakuacji z audiodeskrypcją:

Wykład "Społeczna odpowiedzialność uczelni"

Prelegentka: prof. dr hab. Janina Filek, Katedra Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zapraszamy na wykład poświęcony społecznej odpowiedzialności uczelni, który wygłosiła prof. dr hab. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 
Dlaczego myślimy i snujemy refleksje o społecznej odpowiedzialności uczelni, kiedy w DNA takich instytucji jest już zapisana odpowiedzialność? Prelegentka odpowiada na to pytanie sięgając do źródeł filozoficznych oraz tłumacząc, skąd wzięło się pojęcie odpowiedzialności społecznej, jego wymiar historyczny oraz to, jakie ma dziś znaczenie.
Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska. Nagranie wykładu zostało zrealizowane przez Centrum Dostępności UJ.

Wykład o odpowiedzialności społecznej z tłumaczeniem na polski język migowy:

Wykład o odpowiedzialności społecznej z audiodeskrypcją:

 

Wykład "Uniwersytet romantyczny"

Prelegent: Bogusław Wajzer, badacz literatury, dydaktyk na Wydziale Polonistyki UJ, pracownik Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. 

Zapraszamy na wykład o literaturze romantyzmu. Z jednej strony będzie mowa o uniwersytecie w czasach romantyzmu, z drugiej natomiast z filmu poznacie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób uniwersytet rozumieli myśliciele i poeci romantyzmu. Jaka jest etymologia słowa „uniwersytet”? Jak w przeszłości rozumiano to pojęcie, a jak odbieramy je współcześnie? Jak dzisiaj, z perspektywy czasu, rozumieć balladę „Romantyczność” Mickiewicza? Prelekcji towarzyszą znaczące cytaty ze źródeł kultury humanistycznej. Wykład wygłosił Bogusław Wajzer, badacz literatury, dydaktyk na Wydziale Polonistyki UJ, pracownik Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska, tłumaczka PJM w Centrum Dostępności UJ. 

Wykład z tłumaczeniem na PJM:

Wykład z audiodeskrypcją: 

Pliki do pobrania
docx
Bibliografia do wykładu "Uniwersytet romantyczny" (.DOCX)
pdf
Bibliografia do wykładu "Uniwersytet romantyczny" (.PDF)
doc
Bibligrafia do wykładu "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim dla potrzeb edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami" DOCX
pdf
Bibligrafia do wykładu "Dozwolone korzystanie z utworów chronionych prawem autorskim dla potrzeb edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami" PDF
docx
Wykaz z przepisów dotyczących dozwolonego użytku utworów i przedmiotów praw pokrewnych dla dobra osób z niepełnosprawnościami oraz dla celów edukacyjnych .DOCX
pdf
Wykaz z przepisów dotyczących dozwolonego użytku utworów i przedmiotów praw pokrewnych dla dobra osób z niepełnosprawnościami oraz dla celów edukacyjnych .PDF